WWW.PIANINO.XMC.PL

Nauka Edukacja Budowa Instrukcja Opis Instrumentu Ogłoszenia Pianina Muzyka Teoria TBF

🎹 Ciekawostki i Smaczki

Najtrudniejszy Utwór na Pianino

Circus Galop – to prawdopodobnie jeden z najtrudniejszych utworów jaki został skomponowany na instrumenty klawiszowe. Charmonia tej melodii w niektórych fragmentach składa się z kilkunastu dźwięków naraz przez co staje się niemożliwa do zagrania przez człowieka.

Mówiące pianino

Czy dźwięki chordofonów mogą przypominać ludzką mowę ? Okazuje się, że tak i to zdużym powodzeniem prezentuje to projekt „speaking piano” gdzie przy pomocy napisów możemy rzeczywiście usłyszeć i rozpoznać ludzki głos w brzmieniu instrumentów.

Kolejny przykład mówiącego Pianina

Największe Pianino

Po blisko 3 latach drobiazgowej konstrukcji David Klavins (Węgier z pochodzenia) 25 marca 2018 r.zaprezentował światu Klavins M450 Vertical Concert Grand, pionowe pianino o wysokości 4,5 metra. Jest to jak dotąd największe pianino, jakie kiedykolwiek zbudowano. Najdłuższa struna mierzy 390 cm (153,5 cala) dzieki temu zmniejsza to nieharmonijność i nadaje instrumentowi wyjątkową czystość dźwięku.

Samogrające Pianino czyli Pianola

Zasada działania pianoli polegała na odtwarzaniu utworów nagranych na perforowanej taśmie papierowej z wycięciami odpowiadającymi wysokości i czasowi trwania dźwięków, która przesuwała się nad cylindrem z otworami, połączonymi rurkami z mechanizmem instrumentu. Wpadający w ten sposób strumień powietrza wyzwalał ruch młoteczeka który uderzał w strunę. Był on utrzymywany przy konkretnej strunie do czasu, gdy wycięcie się skończyło i taśma przesuwając się zakryła otwór, czyli przerwała strumień dochodzącego powietrza.

Czy jest różnica pomiędzy tanim a drogim instrumentem

Instrumenty klawiszowe są w dzisiejszych czasach na wyciągnięcię ręki i dostępne praktycznie dla każdego zainteresowanego ich zakupem. Czy warto zainwestować trochę więcej środków w lepszy „Sprzęt” i cieszyć się lepszym brzmieniem ? Posłuchaj uważnie jaka jest różnica pomiędzy modelami z różnych przedziałów cenowych i zdecyduj sam.

Pianino czy fortepian ?

Czy wiesz, że około 10% polskiego społeczeństwa (tak przypuszczam z własnego doświadczenia) nie rozróżnia pianina od fortepianu. To trochę przykre i zarazem b. śmieszne i to niestety bolesna prawda o wychowaniu muzycznym naszych rodaków. (materiał poglądowy w j. polskim)

Pierwszy Fortepian

Bartolomeo Cristofori Włoch z pochodzenia (ur. 4 maja 1655r. w Padwie, zm. 27 stycznia 1731 we Florencji) skonstruował jako pierwszy na świecie coś co dzisiaj nazywamy fortepianem. Do dzisiaj zachowały się jedynie trzy takie egzemplarze, prezentowany poniżej model znajduje się w Rzymie w Musceo Nazionale degli Strumenti Musicali i został skonstruowany w roku 1722r.

Największy Fortepian

W miejscowości Szymbark (POLSKA) znajduję się jak dotąd największy fortepian na świecie „Stolëmòwi Klawér” zbudowany pod okiem wspaniałego fortepianmistrza Józefa Wolfa. Jego wymiary są imponujące instrument mierzy 6,04 metra długości, 2,52 metra szerokości, 1,94 metra wysokości i waży przeszło 1.800 Kg. Fortepian stoi na sześciu nogach na których prezentowane są wizerunki najwybitniejszych polskich kompozytorów Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Ignacy Jan Paderewski, Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski, Henryk Mikołaj Górecki.  

Giraffe Piano

Żyrafa Piano – czyli klawikord, instrument z pionowo ułożonymi strunami w kszatałcie trójkąta swoim kształtem przypomina harfę i jest pierwowzorem dzisiejszego pianina.

Giraffe piano. Origin: Amsterdam. Date: c1820 – c1830.

Edukacja W Chinach

Państwo środka to jak wszyscy wiemy najludniejszy kraj na świecie a rozmach z jakim przeprowadzane są tam zajęcia robi spore wrażenie i nie jednego wprawia w osłupienie.

Pozostałe ciekawostki

– Pianino ma najszerszą gamę tonów spośród wszystkich znanych instrumentów. Piano gra nutę niższą niż najniższa nuta na kontrafagocie i wyższa niż górna nuta piccolo – cała gama orkiestrowa w jednym instrumencie! Kiedy siedzisz przy pianinie, najgłębszy zakres basów to pierwszy klawisz po lewej stronie A0 częstotliwość na instrumencie to 27,5 Hz, czyli prawie na początku zakresu ludzkiego słuchu, a najwyższa góra to ostatni klawisz po prawej stronie C8 ma częstotliwość 4186 Hz.

– Dokładny środek klawiatury fortepianu NIE jest środkowym C4 (261.6256 Hz). W rzeczywistości jest to przestrzeń między dźwiękiem E4 i F4 nad środkowym C4.

– Każda struna zwykle utrzymuje około 76,20 Kg (168 funtów) napięcia. Całkowity naciąg większości standardowych pianin wynosi około 18-20 ton. Niektóre z największych fortepianów wytrzymują nawet do 30 ton napięcia!

– Polski pianista, podróżnik i reportażysta Romuald Koperski ma na swoim koncie rekord najdłuższego koncertu fortepianowego w historii: Wyczyn ten trwał aż 103 godziny i 8 sekund. 10 marca 2010 Kapituła Księgi Rekordów Guinnessa, przyznała mu Certyfikat Nowego Rekordu Świata.Dodaj komentarz

XHTML: Dozwolone są następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Budowa Pianina

» » Płyty CD « «

» » Piano Room « «

» » Etykiety « «